{{next.header}}
– Jag vill börja med att tacka alla som skänkt stora gåvor som vi sedan kunnat auktionera ut, alla de som skänkt en slant eller de som jobbat stenhårt för att vi ska nå vårt mål, säger Anna Rogell, utbildningsansvarig på Jägersro och chef för Jägersro Travskola.
– De här siffrorna är helt strålande! Vi är så otroligt tacksamma för det jobb som travbanorna och travskolorna gör under Mustaschkampen. Vi har inte gått igenom allt ännu, men även i år lär flera banor hamna på topp-tio-listan över de digitala insamlingar som samlat in mest pengar i hela landet, säger Per-Anders Nygård, Prostatacancerförbundets kampanjledare för Mustaschkampen.
Uppslutningen kring Mustaschkampen har varit enorm och listan av bidragsgivare lång (se nedan). Men det finns dubbla vinnare i den här satsningen. De banor som samlade in mest pengar belönas nu av ATG med pengar som går till att utveckla verksamheten på travskolorna. I klartext betyder det att Jägersro Travskola får 100 000 kronor från ATG.
– Vi är otroligt glada att vi lyckades vinna i år, vi har kämpat hårt och fått fantastisk respons från omgivningen, alla som varit med och bidragit på olika sätt. Pengarna går till en viktig och god sak samtidigt som vi får en fin belöning till travskolan, fortsätter Anna Rogell.
Vad ska pengarna användas till?
– Vi har flera idéer, men vi ska hitta något som gagnar många och i synnerhet ungdomars utveckling inom sporten.
Jägersros vd Kent Öhlander, som alltid jobbar för att Jägersro ska engagera sig i viktiga samhällsfrågor, var naturligtvis stolt över vinsten:
– Tack alla för ett bra jobb över gränserna och ett speciellt tack till Travskolan som har levt och andats Mustaschkampen hela månaden. Nu får vi fira med tårta.
Sponsorer till lotteriet
Göran E Larsson Hästmassage
Gyllermyrens
Hemköp Lund
Pauline Bürgermeister
Therapy By Theres
Cykelgiganten
Sveland försäkring
Landäng
Hästsportsadelmakaren
Equum
Skönabäck Rehab
Kvarnby Hästrehab
Jägersro Hästshop
Ica Supermarket Skurup
Hundsalong Bröddarpsholm
Auktioner
Familjen Kolgjini
Paul Mowbray
Ulf Eriksson
Ytaab och AAC Nybrostrand Invest AB
Göran Falk
Joakim Lövgren
Farmen Cissi Ahlborg
Ola Samuelsson
Donationer från företag
Marabou
Cloetta
TJ Event
Blomsterhuset Europa
Karaten Bygg
TG Sportsbar & Restaurang
Katslösa Agro AB
TJ Event
Blomsterhuset Europa
AB KÅ Nilsson RKB
Samt tack till alla privatpersoner som engagerat sig med bidrag